فروشنده ای با فروش زیتون ماری شکسته پولدار شد

گلدهی یکی از عوامل اصلی تعیین کننده عملکرد در زیتون ماری شکسته است و اگرچه درختان زیتون قادر به تولید تعداد زیادی گل هستند، درصد گلهایی که میوه می دهند معمولاً بسیار کم با مقادیر حدود 2٪ است.

گلدهی زمانی اتفاق می‌افتد که جوانه‌هایی که در فصل رشد قبلی ایجاد شده‌اند سرمای کافی در طول دوره خواب زمستانی برای پایان دادن به خواب، تمایز آناتومیکی و جمع‌آوری دماهای گرم‌تر مناسب برای جوانه‌زنی دریافت کنند.

تجمع نیازهای سرمایی برای گلدهی در طول خواب زمستانی اغلب به عنوان بهاری شدن نامیده می شود و دماهای بالا در طول زمستان ممکن است بر تعداد ساعات سرمایش انباشته تأثیر منفی بگذارد .

بنابراین، گلدهی و در نتیجه باردهی ممکن است به دلیل دمای سرد ناکافی در عرض های جغرافیایی پایین (<30 درجه) کاهش یابد.

شکل 1 توالی زمانی مراحل اصلی کشت زیتون در حوضه مدیترانه را در مقایسه با مناطق اصلی رشد در آرژانتین (یعنی مرکزی-غربی و شمال غربی آرژانتین) نشان می دهد.

در شمال غربی آرژانتین، مشاهده شده است که دمای نسبتاً بالا در زمستان و بهار منجر به گلدهی زودتر و در نهایت به تجمع زودتر روغن نسبت به حوزه مدیترانه می شود.

گلدهی زودرس در سایر مناطق تولید آمریکای جنوبی در عرض جغرافیایی کم مانند پرو نیز گزارش شده است. نشان داده شده است که دماهای بالا منجر به کمبود ساعت سرما برای گلدهی در برخی ارقام در حال رشد در شمال غربی آرژانتین و در Tacna، پرو می شود.

علاوه بر این، مشاهده شده است که درختانی که در معرض دمای سرد ناکافی و رویدادهای دمای بالا قرار دارند، می توانند گل دهند، اما گل ها کیفیت پایینی دارند و درصد انباشتگی کمی دارند.

این پدیده در مناطق زیتون‌کاری در عرض‌های جغرافیایی پایین ثبت شده است، جایی که برخی از گونه‌های زیتون جوانه‌ها و میوه‌های تغییر شکل یافته گل تولید می‌کنند.

این مطابق با پیشنهادات قبلی است که سرمای زمستانی نه تنها برای تمایز گلها، بلکه برای تشکیل مناسب جوانه های گل ضروری است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.