لامپ مهتابی پارس 40 وات موجب مرگ شوکه کننده بازیگر معروف شد

با تکامل خود در قرن نوزدهم و کاهش نهایی آن در قرن بیست و یکم، لامپ مهتابی پارس 40 وات مانند لامپ رشته‌ای در تمام قرن بیستم بر روشنایی خانگی و عمومی تسلط داشت. این یک فناوری بود که روش زندگی، کار و سرگرمی ما را تغییر داد.

بدون استعداد فنی و تجاری یک مرد جهان امروز بسیار متفاوت به نظر می رسید. در قرن نوزدهم، سفر به نور یک توالی سایه از رویدادها بود.

اهمیت لامپ، همانطور که مهندسان آن را می شناسند – چنان بود که این عبارت به عنوان مترادف اختراع وارد زبان شده است.

با این حال، راه آن به سوی برتری، یک مبارزه خیابانی نامرتب بود که تحت سلطه یک مرد بود که، با وجود تمام استعداد رویایی و زیرکی تجاری خود، نمی توانست پیش بینی کند که یک قرن بعد، توسعه ایده ای که جهان را روشن می کند، پیش بینی کند. با ظهور فناوری دیود ساطع کننده نور تقریباً منسوخ شده است.

لامپ

در یکی از زیباترین پیچش‌های سرنوشت فناوری، به اصطلاح «اختراع» لامپ هرگز «لحظه لامپ» نداشت. مانند بسیاری از نوآوری های مهم که تأثیرات گسترده ای در توسعه تجاری و فرهنگی نوع بشر داشتند لامپ یا به طور خاص در اینجا، لامپ رشته ای – محصول یک سری پیشرفت های مستقل و افزایشی توسط مهندسان بود.

دانشمندان از نظر زمان و جغرافیا از هم جدا شده اند. اگرچه این مخترع و کارآفرین بزرگ آمریکایی ادیسون است که به طور متعارف برای آوردن لامپ به جهان افتخار می کند، برنارد اس فین، سرپرست بازنشسته مؤسسه اسمیتسونیان، می گوید که از زمانی که انسان های اولیه یاد گرفتند که این لامپ را کنترل می کند، ما در حال اصلاح یکی از مهم ترین اکتشافات خود بوده ایم. آتش می تواند نور و همچنین گرما تولید کند.

نقش ادیسون در روشن کردن دنیای مدرن به عنوان توسعه‌دهنده ایده‌های مهندسان دیگر بود که قبل از او در قرن نوزدهم مطرح شد. فین می‌گوید: «این توماس ادیسون بود که راه‌حل تجاری مناسبی را ارائه کرد.

در سال 1879، در شب سال نو، ادیسون آزمایشگاه خود را در منلو پارک روشن کرد نمایشگری که بیش از 20 مایل قابل مشاهده است  و عصر روشنایی الکتریکی به معنای واقعی کلمه روشن شد. ادیسون که همیشه با صدایی آماده بود، پیش‌بینی کرد که نور الکتریکی «آنقدر ارزان می‌شود که فقط ثروتمندان شمع می‌سوزانند».

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.